Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
APPLE’IN YENİ TRENDİ : IPHONE X İNCELEMESİ

APPLE’IN YENİ TRENDİ : IPHONE X İNCELEMESİ

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

APPLE’IN YENİ TRENDİ : IPHONE X İNCELEMESİ

Apple’ın telefon sektöründe son olarak üretmiş olduğu ve tüm dünyayı sallayan gerek tasarımı gerekse işlevselliği açısından oldukça fazla ilgi gören Iphone X’lerin satışı Amerika’da başlamış bulunuyor. Apple, Iphone X’leri piyasaya sunmadan önce reklamlarını o kadar iyi bir şekilde yaptı ki telefona karşı kayıtsız kalamamaktasınız. Ülkemizde daha satışa sunulmamakla birlikte satışa sunulduğu andan itibaren fiyatlarının oldukça fazla olacağı bilinmektedir. Iphone X‘te yeni bir özellik olan yüz tanıma sistemi sayesinde tuş kilitlerinizi elinizi oynatmadan açma kolaylığı sağlanmış. Bu fikir aslında oldukça başarılı düşünülmüş bir fikirdir. Çünkü; telefona sizden izinsiz bir şekilde girmek isteyenler yüz tanıma sistemi sayesinde telefonunuzu kurcalama hakkına sahip olamıyorlar. Bu olay sizin açınızdan ne kadar iyi olsa da başka kişiler için oldukça sıkıntılı durumların oluşmasını sağlıyor. Üretilmiş olan bu telefon tüm teknoloji dünyasını oldukça hareketli bir duruma getirdi. Yenilik açısından hareketli duruma getirdi diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Iphone X’in kendine has endüstri anlamındaki yeni fikirleri ve tasarım açısından oldukça şık bir görünüme kavuşması sayesinde milyonlarca kişinin şimdiden hayran kalabileceği bir telefon üretilmiş oldu. Tabiki de endüstri anlamındaki yeni değişiklikler ve tasarım açısından yeni dizayn edilen fikirleri gerçeğe dökmek o kadarda kolay olmadı. Endüstri anlamında ve tasarım açısından meydana getirilen yenilikler telefonun ücretinin de bir hayli fazla olmasına neden oldu. Iphone X’de meydana gelen önemli değişikliklerden dolayı fiyatında görülen fazla artışın teknoloji severleri pek de memnun etmişe benzemiyor. Bu telefonun fiyatının yüksek olması nedeniyle Iphone X kullanmayı düşünenler, Iphone 8 veya Iphone 8 plus kullanarak Iphone X fiyatlarının düşmeleri bekleyecek gibi görülüyor. Fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun deyip ve alıp kullanan kişiler büyültülmüş ekran boyutu ile Ios’tan alacakları zevk vermiş oldukları yüksek fiyatında önüne geçebilir. Iphone X telefonunun özelliklerine geçmeden önce bu telefona özel hızlı şarj etme özelliği bulunuyor ama bu özelliği aktif hale getirmeniz için hızlı şarj edici kablodan da almanız gerekiyor diyerekten Apple’ın üretmiş olduğu son modası Iphone X’i incelemeye geçelim;

Iphone X Ekran Bilgileri

Apple firmasının şimdiye kadar üretmiş olduğu telefon serileri arasında en farklı ekrana sahip olan modeli tabiki de Iphone X’tir. Iphone X’in diğer Iphone serilerinden en büyük farkı ise ekranının oldukça büyük olması ve ekran boyutunu tamamen kaplaması durumudur. Diğer tüm telefon üretici firmalarının haricinde bu telefonun ekranına oldukça fazla mesai harcadıkları aşikar bir durum. Bu harcamış oldukları emeklerinin karşılığını da almaları muhtemel görünüyor. Iphone X modelinin çerçevesi oldukça küçük olarak tasarlanırken ekranının boyutu ise telefona göre oldukça büyük olarak düşünülüp uygulamaya geçilmiş. Bu telefonun ekran boyutunun 5.8 inç olduğunu hatırlatmak isterim. Ekranının bu denli büyük olması gerek izlenmek istenilen videoları veya resimleri daha canlı kılıyor gerekse telefonun dış görünüm olarak olağanüstü güzellikte görünmesini sağlıyor. Daha önceden Iphone 7’yi kullanan kişiler Iphone X’teki ekranının kullanımı açısındna etkilenecekleri gerçeğini ortaya çıkarıyor. Zamanında Samsung Galaxy S8 markalı telefonu kullanan kişiler ise ekran boyutu olarak Iphone X’lere uyum sağlamaları daha kısa bir süreyi kapsamaktadır.

Telefonun ekranınında olan derin renk karışımları ve pürüssüz bir görüntüye sahip olması nedeniyle Samsung ekranları ile yarışacak seviyeye geldiğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu özellikleri sayesinde ne kadarda özenilmiş ve ne kadar da harika bir tasarımın ortaya çıkarmış olduklarını övmemize gerek bile yok. Iphone serilerinin genelinde ekran kısımlarında diğer telefonlarda olan manuel olarak basılabilecek olan tuş yer alıyordu fakat Iphone X’in ekran yüzünde manuel olarak hiçbir tuş kullanılmamıştır. Yapılmak istenilen işler parmaklar yardımı ile bir aşağı bir yukarı hareket ettirilerek yapılıyor. Bu özelliği sayesinde de diğer telefon serilerinden kendini soyutlamış oluyor. Önceki Iphone serilerinde ekranlarında tuşa basarak işleme yön verme aşaması artık kalkacak. Bu sayede hiçbir tuşa basmadan işlemlerin parmaklar yardımıyla sürülerek yapılması aşamasına geçilmiş olacak. Ekranın çözünürlük açısından Iphone 7’ye göre daha da fazla üzrine konularak geliştirilme yapıldığı gözlemleniyor. Süper retine ekranı ve 2436 x 1125 çözünürlüğünü de desteklemesi telefonun ekran kalitesi açısından oldukça iyi düşünülmüş gelişmeler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ekranda bulunan piksel sayıları da yükseltilmiş durumda. Piksel sayılarının yükseltilmelerinin ana nedeni ise hem ekran görüntüsünden üst düzeyde faydalanmak hem de web üzerinden yaşanılacak olan deneyimlerin kalitesini artırmak.

Iphone serilerinde şimdiye kadar ekranlarında lcd seçimi yapılıyordu ama Iphone X‘te oled ekrana geçişin yapıldığı görülüyor. Aslında led ekrandan oled ekrana geçiş yapılması pozitif yönden değerlendirmemiz gereken bir detaydır. Çünkü; oled ekran sayesinde tüm renklerin zengin bir düzeye getirilmesi, özellikle siyah rengin daha da fazla derinleştirilmesinin sağlanması ve tüm renk gruplarının parlaklıklarının üst seviyelere taşınması açısından oldukça fazla öneme sahip yenilikler olduğunu söyleyebilirim. Telefon piyasasında Samsun Galaxy S8’in ekranı telefonlar arasında en kaliteli ekrana sahip olduğu açıklanmıştı. Ve Iphone X’in ekran kalitesi de Samsun Galaxy S8 ile aynı olduğu için Iphone’un da ekran kalitesi açısından çıtayı yükselttiğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Iphone X almayı düşünenler veya alanların en çok merak duygusunu kabartan olayın ekran kısmının üst tarafında yer alan dudağa benzeyen çıkıntıların ne anlama geldiğidir. Bu dadak benzeri çıkıntının olduğu yerlere kameralar yerleştirilmiştir. Kameraların yerleştirilmiş olması tabiki de güzel olarak karşılanabilecek olan bir olaydır ama ekranın o kadar büyük ve muhteşem bir şekilde dizayn edilmesinin yanında o yapılan eklenti, Iphone X sevenlerinin pek de iyi karşılamadığı bir özellik olmuş. Bu çıkıntının yapılma sebebi face ıd denilen yüz tanıma algılama kamerasının olmasıdır. Tabiki bu yüz tanıma özelliği oldukça iyi düşünülmüş olan bir yenilik ama ekranın o muhteşemliğinin az da olsa bozulmasına neden olması Iphone severleri kırmışa benziyor. Film veya video izlerken yapılan bu çıkıntı tam anlamda ultra geniş anlamda seyirler gerçekleştirmenizin önüne geçiyor. Yapılmış olan face ıd çıkıntısının olmadığını düşünürsek ekranda olabildiğince büyük tasarlanması fil ve video izlemek için olağanüstü bir uygulama olabileceğinden bahsediyor olabilirdik.

Iphone X ekranından tam anlamıyla yararlanmak için uygulamaların kodlamalarının doğru yapılması bu sorunu çözecektir. Ama yinede yüz tanıma çıkıntısının olmaması istenilen görüntünin en maksimum boyutta izleniyor olmasını sağlayabilirdi. Iphone X’lerde ekran boyutunun 18:9 olduğu söyleniyor. Bunun yanında normalde film formatlarının 16:9 olduğunu varsayarsak ekranı tam kaplamayacağını söyleyebiliriz. Ekranı yan taraflardan çıkıntıları dolduracak seviyede özelliklerin geliştirilmediğini de bildiğimiz için en maksimal seviyede izleme zevkine pek de varamayacağımızı söylemeliyim. Ama yinede hem film veya video izlerken hem de web ortamında gezinirken telefonun ekranının verebileceği en üst düzeydeki ekran boyutunu kullanabiliyoruz. Yani durum böyle olunca da ekrandan almak istediğimizi bir bakıma karşıladığımızı da söyleyebiliriz. Ekranın üst kısmında çıkan dudak çıkıntısı aslında film veya video izlemelerde herhangi bir sıkıntı meydana getirmezken bu işte uzmanlaşmış olan kişiler çıkıntının kaldırılıp en maksimal seviyede verim nasıl alınılabilir hakkında bilgi alışverişi hakkında bulundukları bilinen bir bulgudur.

Tasarım Açısından Iphone X

Iphone X’in tasarımının hakında bahsetmek gerekirse, önce Iphone serileri arasındaki en iyi tasarıma sahip olan telefonu diyebiliriz. Telefonun arka kısmı yeni tasarımı ile cam maddeden yapılmış. Aslında cam maddeden yapılması Iphone X kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunu tedirgin etse de kullanış açısından oldukça iyi bir deneyim kazandırdığını da atlamamak gerekiyor. Ayrıca telefon yan kısımları keskin bir model ile yapılmadığından elle tutulduğunda oldukça iyi bir hisse kapılmanızı sağlıyor. Iphone serilerinden herhangi birini kullanan müşterilerin şimdiki Iphone X’i kullanmaları halinde daha mutlu olacakları aşikar bir durumdur. Çünkü ekran büyüklüğü açısından diğer serilerin önüne geçiyor ama sadece Iphone 7 plus serisinde bulunan ekran boyutundan küçük olduğunu söyleyebilirim. Aslında ekranın gereğinden fazla büyük olması da avantaj yerine dezavantaj sağlayan drumlardan biri olabiliyor. Bu dezavantaj durumu sağlayan olay ise ekranın fazla büyük olması demek telefonu tuttuğunuz takdirde parmaklarınız ile kontrol sağlanımının biraz olsun zor yapılması durumudur. Ama Iphone X’te belirlenen ve uygulmaya konulan ekran boyutu tam kıvamında olduğunu söyleyebiliriz. Elle tututlup kullanırken parmaklar ekranın her köşesine ulaşıyor ve oldukça iyi bir kullanım imkanı sunuyor. Tabiki telefonun büyük bir kısmını tek eliniz ile idare edebiliyosunuz ama yelefonun sağ üst köşesine ulaşmak isterseniz bu işi tek eliniz ile yapmanız biraz olanaksız hal alabiliyor. Bu durumda devreye sol elinde dahil olması beklenebiliyor.

Bu yılın telefon olayı diyebileceğimiz bir olay ise el ile dokunmadan direk olarak yüz tanıma sayesinde ekran kilidinin açılabiliyor olmasıdır. Bu olay aslında telefon üzerinde düşünülmüş olan en iyi diyebileceğimiz özelliklerin başında geliyor. Bu özellik sayesinde telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda sizden habersiz bir şekilde telefonunuzu kurcalamak isteyenler büyük bir hüsrana uğrayacaklar. Çünkü Iphone X’in yüz tanıma özelliği sayesinde ilk kullanıcının yüzünün kaydedilmesinin ardından o kullanıcı haricinde başka hiç kimsenin yüzü telefondaki tuş kilidini açamıyor. Telefonun ekran kısmının üstünde yer alan yüz tanıma kamerası sayesinde yüzünüzü algılaması halinde hemen zaman kaybetmeden tuş kilidini açıyor. Tabiki de bu işlemin doğru yapılması için ekrandaki kameraya yüzünüzü doğru açı ile göstermek gerektiğini unutmamak gerekir.

Iphone X’te İos11

Geliştirilmiş ve büyütülmüş olan Iphone X ekranında daha aktif gezintiler yapmak, videolar ve filmler izlemek ile oyunlar oynamak birtakım sorumlulukları getirdiğini de unutmamalıyız. Bu gibi sorumlulukları yerine getirebilmek de İos11’de bazı değişikliklerin yapılmasını gerektiriyor. Bunun yanında İos11’de yenileştirilmiş olan güncellemelerin de getirildiğini söylemeliyim.

Kamera Açısından Iphone X

Iphone X’in kamerasında yeni özellikler olarak odaklanmada yoğunluğun artırılmış olması ve ortamdaki ışığın az olmasına göre uyumlu çekim yapabilen özellikler getirilmiş durumda. Ayrıca telefonun kamera kısmında bulunan iki adet sensör sayesinde telefonu istediğiniz farklı modlarda kullanmanız dahilinde bile kaliteli parlaklık ve net bir kamera çekimine sahip oluyorsunuz. Telefonun arkasında bulunan kamerası ise dikey bir açıda tasarlanmış. Dikey açıda tasarlanmasının nedeni de telefonu kullanmanız halinde dikey olarak değilde yatay bir şekilde kullanmanızı istiyor olmalarıdır. Telefonun ön tarafında bulunan kameranın ise sizi algılaması ve çekim yapması ise olağanüstü harikalıkta bir tasarıma sahiptir. Çkeim yapmasının haricinde ise yüz yanıma sisteminin de ön kamera ile sağlandığını söylemeliyim.

Iphone X’ten Kablosuz Şarj Özelliği

Iphone kullanıcılarının istemiş oldukları isteklerin neredeyse en başlarında telefonun pilinin ömrünün uzatılması hakkında fikir birliğinin olmasıydı. Bu fikir birliğinin oluşmasında telefonu gerek işyerlerinde fazla kullanmaları, gerek oyun oynarken oyuna kendilerini kaptırıp dalmaları, gerekse de resim veya video çekimlerini uzun bir süre yapmak istemeleri etkili olmuştur. Iphone X cihazına ait olan pil gücünün ne kadar olduğu belirtilmezken, pil markalarına göre ömürlerinin de farklı şekilde olduğunu da söylemeliyim. Ama tüm bunların yanı sıra bu piller kolaylıkla şarj edilmesinin yanında kablosuz şarj edebilme özelliğinin de getirilmesi Iphone kullanıcılarını bir hayli fazla sevindirmişe benziyor. Kablosuz şarj edebilme özelliğinden bahsetmişken sadece Qi markalı kablosuz şarj cihazlarını desteklediğini de belirtmek istiyorum.Iphone X cihazının pil ömrü Iphone 7 cihazının pil ömründen 2 saat daha fazla olduğunu belirteyim. Iphone X ekranlarının daha fazla güncelleştiğini ve daha fazla yeniliklerin getirildiğini göz önüne alırsak aradaki 2 saat fark da yanımıza kar olarak kalıyor. Hızlı şarj özelliğinden bahsetmişken, 30 dakika içerisinde yüzde 50 oranında daha hızlı şarj etme özelliği bulunmaktadır. Tabi bu hızlı şarj etme özelliğinden faydalanmanız için usb-c kablosuna sahip olmanız gerekiyor. Usb-c kablosu ise Iphone X’i satın almış olduğunuz kutusu ile birlikte gönderilmiyor. Bu açıdan biraz üzüntü verici olsa da harici olarak usb-c kablosuna sahip olabilirsiniz.

İşlemci Açısından Iphone X

A11 bionic yonga seti sayesinde Iphone X telefonu üzerindeki ağırlığı kaldırmak amaçlanmış durumda. Cihaza bulunan Ar sensörü sayesinde sahip olmuş olduğu gücü en maksimal derecede kullanma yetkisine sahiptir. Bunun yanında grafik açısından da oldukça fazla iyileştirilmeler yapılmış ve kısacası genel anlamda iyeliştirme sürecine gidildiğini görüyoruz. 10 nanometrelik pil ömrü yapılmasının hedeflenmesi sayesinde telefondan alınacak olan verimi artırmaları beklenmektedir.

Iphone X’in Çıkış Tarihi ve Belirlenen Piyasa Satış Fiyatı

Telefon sektöründe şimdiye kadar gelmiş geçmiş amiral gemisi olarak adlandırılan telefonlar arasında en çok ücrete sahip olan telefonlar arasında gösteriliyor. Amerika piyasasında satışa çıkarılan fiyatı 999 dolar olduğunu düşünürsek tahmini olarak Türk parası ile 4 bin lira civarlarına denk geliyor. Fakat bu telefon ülkemize geldikten sonraki Türk telefon piyasasındaki satış fiyatı 6 bin ile 7 bin lira arasında satışa sunulacağı bilinmektedir. Aradaki bu farkın ülkemiz vergi sitemi ve katma değer vergisinden kaynaklandığının altını çizmek gerekiyor. Apple’ın tanıtmış olduğu son moda olan Iphone X telefonunun gerek işlevselliği gerekse de tasarım açısından oldukça iyi bir şıklığa sahip olması gayet güzel karşılanabilecek özellikleri arasında bulunuyor. Fakat her ne kadar kaliteli bir telefon da olsa fiyat açısından oldukça fazla bir ücrete sahip olması Iphone müşterilerini satın alıp almamakta ikilem de bıraktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemize Iphone X‘i getirip kullanmaya başlamadan önce ön talep için belirlenen tarih 27 ekim olarak kararlaştırılmıştı ve ülkemize gelip kullanılmaya başlandığı tarihte 3 ekim olarak kararlaştırılmıştı.

APPLE’IN YENİ TRENDİ : IPHONE X İNCELEMESİ YAPILAN YORUMLAR