Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Resmi Açıklama ile Whatsapp’ın Ücretli Olacağı Açıklandı

Resmi Açıklama ile Whatsapp’ın Ücretli Olacağı Açıklandı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Whatsapp günümüzde dünya üzerinde en çok kişi tarafından kullanılan mobil yazışma uygulaması. Dünya çapında yaklaşık olarak 1 milyar kullanıcısı bulunuyor. Bu kadar çok kullanılmasının sebebi ise hem kullanım kolaylığı sağlaması hem de ücretsiz bir aplikasyon olması.

Tüm dünyada çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Whatsapp uygulaması, 2014 yılında Facebook tarafından 22 milyar dolar gibi çok büyük bir tutara satın alınmıştı. Facebook firması ise yapmış olduğu bu yatırım sonucunda, yatırdıkları tutarın daha fazlasını geri dönüş olarak almak için bir takım çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar ışığında yakın bir dönemde kurumsal hesapların resmi olduğunu belirten nitelikte yeşil tik özelliğini getirmişti.

Whatsapp, işletmeler ve tüketiciler arasında bir köprü görevi görmek için sunduğu özellikler ile de önemli bir rol üstleniyor. Whatsapp şirketi, kullanıcıların işletmelere mesaj göndermelerine ve istedikleri cevapları almalarına izin vermek amacı ile bir temel oluşturmak hedefinde. Bu açıdan Whatsapp, ticari kullanımlar, yani kurumsal iletişim kullanımları için uygulamayı ücretli hale getirme planları yapıyor. Whatsapp şirketi blogunda, küçük işletmeler için ücretsiz olan Whatsapp Business aplikasyonu üstünden kullanılacak yeni araçlar ve havayolu firmaları, bankalar, e-ticaret siteleri gibi işletmeler için girişim çözümlerini test etme aşamasında olduklarını ifade etti.

Whatsapp firması para kazanma modeli olarak, takipçilere güncellemeler göndermek ve müşteri sorunlarını, problemlerini saptamak için düzenli bir şekilde işleyen iletişim özellikleri sunmak istiyor. Bu açıdan aplikasyon kullanıcılarının şirket ve bireyleri birbirinden ayırt etmesine de yardımcı olunacak ve kurumsal şirketlere özel doğrulama rozetleri sağlanacak. Buna ek olarak, şirketlerin müşterileri ile iletişime geçebilmeleri için bir onay alması gerekli olacak. Fakat istendiği takdirde bu onaydan vazgeçilebiliyor olacak.

Wall Street Journal’a röportaj veren Whatsapp’ın Operasyon Direktörü Matt Idema, ilerleyen süreçte firmalara ücret uygulamayı düşündüklerini dile getirdi. Bunu yanı sıra ücretin ne olacağı sorusuna ise henüz belirlenen bir tutar olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Whatsapp’ın piyasaya süreceği bu özellik için şu an Avrupa, Brezilya, Endonezya ve Hindistan’da test çalışmaları sürdürülüyor.

Resmi Açıklama ile Whatsapp’ın Ücretli Olacağı Açıklandı YAPILAN YORUMLAR