Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Siber Saldırı Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Siber Saldırı Nedir ? Zararları Nelerdir ?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Siber Saldırı Nedir? Zararları Nelerdir?

Teknoloji çağımızın beraberinde getirdiği olumsuzluklardan biri de kuşkusuz siber saldırı nedir zararları nelerdir durumudur. Özellikle de internet teknolojisinin hızla gelişim göstermesi ile birlikte etkisini gösteren siber saldırı eylemi, internet dünyası üzerinden faaliyetler sürdüren gerek kurumsal ve gerekse de özel firma ve kurumlara yönelik gerçekleştirdiği ciddi saldırıları sonucunda bu gibi web sitelere ciddi anlamda zarar verebilmiştir. Bu bakımdan kanuni çerçevede yasa dışı bir teknolojik girişim eylemi olan siber saldırı, her ne sebeple olursa olsun, yasa dışı bir faaliyet olmakta ve bu sebeple de siber saldırı eyleminde bulunanlara hukuken cezai yaptırımlar gerçekleştirilmektedir.

Siber Saldırı Nedir?

Bilgisayar ve internet alanında uzmanlaşmış olan hacker yada hacker grupları tarafından sanal ortamda özel veya kurumların web sitelerine zarar vermek amacı doğrultusunda gerçekleştirilen online girişim eylemidir. Özellikle de uzmanlık gerektirmesi sayesinde oldukça zorlu bir eylem olan siber saldırı, gerçekleştirildiği anlardan itibaren yeniden geri dönüşünün oldukça güç olabildiği bir eylemdir.

Siber Saldırı Zararları Nelerdir?

Teknolojik cihazlarda bulunan önemli bilgi ve dosyaların sanal ortamda çalınması işlemi olan siber saldırı nedir zararları nelerdir web sitelerinin tamamen çökmesine neden olabilmektedir. Birçok farklı türden saldırı hedefi bulunan siber saldırı eylemi, web sitelerin sistemsel olarak çökmesine, içeriğinde yer alan önemli bilgi ve belgelerin ele geçirilmesine, farklı bir yazılım yüklenmesine ve daha pekçok olumsuz ayrıntıların oluşması amacıyla kullanılabilmektedir.

Siber Saldırı Kimler Tarafından Düzenlenmektedir?

Sanal dünyada gizli olarak gerçekleştirilen siber saldırı nedir zararları nelerdir eylemi bu alanda yeteri düzeyde profesyonel olan bireyler tarafından gerçekleştirilmektedir. Diğer bir adıyla hackerler tarafından gerçekleştirilen siber saldırı eylemi alanında bireyler ciddi anlamda bir eğitim sürecinden geçtikten sonrasında, bilgisayar sistemleri üzerinde siber saldırı eylemini zorluk çekmeden gerçekleştirebilmektedir.

Siber Saldırı En Çok Hangi Kurumlarda Gerçekleştirilmektedir?

Genellikle yüksek ücretler karşılığında gerçekleştirilen siber saldırı nedir zararları nelerdir siber saldırı eylemi, talebe göre birçok farklı alanlarda uygulanabilmektedir. Ancak yapılan bazı araştırmalar sonucunda, siber saldırı girişiminin en fazla finans kuruluşlarında, kurumsal firmalara ait olan web sitelerde, ayrıca dünya ve ülke çapında ün kazanmış olan özel firmalarda yoğun olarak uygulandığı gözlemlenmiştir.

Siber Saldırı Fark Edilebilir Mi?

Siber saldırı eyleminin fark edilmesi oldukça güçtür. Çünkü, başlı başına çok gizli bir şekilde gerçekleştirilen siber saldırı nedir zararları nelerdir yasa dışı bir faaliyet olduğundan bu zararlı eylemi gerçekleştiren bireylerin yakalanmamak açısından bazı özel kod veya şifreler ile hareket ettiği bilinmektedir. Bu bakımdan siber saldırının fark edilmesi açısından ilk olarak siber saldırıya uğrayan birey veya kurumların siber saldırı alanında yeteri düzeyde bilgili olması gerekmektedir.

Siber Saldırı Kanuni Yönden Uygulanabilir Mi?

Bilinenin aksine siber saldırı nedir zararları nelerdir siber saldırı, gerek görüldüğü takdirde yasal olarak da uygulanabilmektedir. Nitekim, ülkemizde de özellikle de son dönemlerde yasal olarak uygulanmaya başlanan siber saldırı eylemi, bu sayede diğer ülkeler tarafından yasal yönden gizliliği bulunan belgelere veya dosyalara ulaşım sağlaması bu sayede önlenmektedir.

Siber Saldırı Yapan Bireyler Bu İşten Ne Kadar Kazanç Sağlamaktadır?

Öncelikle siber saldırı nedir zararları nelerdir siber saldırı düzenleyen bireylerin bu işten ciddi anlamda kazançlar elde edebildiğini belirtmektete fayda görmekteyiz. Özellikle de yasal olarak devlet bünyesi altında maaşlı olarak yapılması durumunda bu işten aylık olarak ortalama olarak 6 bin ila 10 bin tl arası gibi bir maaş alınması söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde siber saldırı eylemi yasal çatı altında gerçekleştirildiğinde ayrıca geleceğin de en gözde meslekleri arasında yer alabileceğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Siber Saldırı Eylemi İle İlgilenen Resmi Kurum Hangisidir?

Siber saldırı eylemi ile ilgilenen resmi kurum ise Siber Saldırılar İle Mücadele Şubesidir. Bu bakımdan birey veya firmaların siber saldırı nedir zararları nelerdir eylemine maruz kalması veya maruz kaldığına şüphe edilmesi durumunda bağlı bulunulan ildeki Siber Saldırılar İle Mücadele Şubesi’ne başvurulması yeterlidir. Bu aşamadan itibaren ilgili kurum tarafından gerçekleştirilen siber saldırı eylemi hakkında detaylı incelemeler yapılarak gerekli yasal işlemler başlatılmaktadır. Bu bakımdan siber saldırıya maruz kalınması durumunda hemen yukarıdaki resmi merciye başvurulması gerekmektedir.

Siber Saldırı Nedir ? Zararları Nelerdir ? YAPILAN YORUMLAR