Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası l ÇÖZÜM

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası

WordPress tabanlı site kuran webmasterların sıklıkla denk geldiği hatalardan biri olan Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası çıkar. Ama merak etmeyin, bir kaç basit adım ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Genellikle güncellenen eklenti ve ya temanızın, PHP uyumsuzluğu ve hosting firmasının kısıtlması veya yeni güncel gelen eklentilerde eklenti yapımcısının yaptığı bir eksiklik yüzünden sitenizde bu kritik bir hata oluştu uyarısı alırsınız.

a critical error has occurred olarak da karşımıza çıkar bu hata, çözmesi kolay ve sadece birkaç dakikanızı alıcak bir süreçtir.

Öncelikle sorunun ne olduğunu öğrenmemiz için yapılması gereken ufak bir işlem var. WordPress public_html klasörünün içersinde wp-config.php dosyanıza erişin ve aşağıdaki kodu herhangi bir satıra ekleyin:

hizlipro.net Kod ♡ ♥


define('WP_DEBUG', true);
 

Değişiklikleri Kaydet butonu ile bu kodu kaydedin.

ÖNEMLİ: Şayet wp-config.php dosyanızın içinde define(‘WP_DEBUG’, false); kodu bulunuryor ise false değerini true olarak değiştirin. yani burda sitedeyi hata kodlamasını açıyoruz hatanın nerede olduğunu söyleyecek bizlere.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu hata tespiti

An itibari ile web sitemizde bu kritik hata uyarısına neyin sebep olduğunu bulabiliriz. Hata veren wordpress sayfasına gidin ve yenileyin. Yenilediğinizde aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılacaksınız:

Örnekte gördüğünüz üzere yanılgıya sebebiyet veren WP Mail SMTP eklentisi. Bu eklentiyi devre dışı bıraktıldığında sitemiz olağan bir biçimde çalışmaya devam edecek.

Pekala wp-admin ekranına ulaşamaz iken bu eklentiyi nasıl devre dışı bırakacağız, artık bu konuyu anlatalım.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası Çözümü

Plesk veya Cpanel  paneli üzerinden wp-content klasörüne erişin.

wp-content klasörü içerinden plugins klasörüne girin.

Kusura sebep veren eklenti klasörüne sağ tıklayın ve Rename (Yeniden Adlandır) yapın.

Örneğimizde wp-mail-smtp olan evrak ismini wp-mail-smtp1 olarak değiştirin. Rename File (Dosyayı Tekrar Adlandır) diyerek belge ismini değiştirmiş oldunuz. (sizde yanılgıya sebebiyet veren eklentinin ismini değiştirin)

Yanlışın tahlile ulaşıp ulaşmadığını görmek için wordpress admin sayfanıza geçin. Artık yanlışa sebebiyet veren eklentinin devre dışı kaldığını göreceksiniz ve sıkıntınız büyük ihtimalle çözülmüş olacak.

Şayet hala tıpkı yanılgıyı almaya devam ediyorsanız yahut hangi eklentinin bu yanlışa sebebiyet verdiğinden tam emin değilseniz yapmanız gerek bir süreç daha var.

Bunun için öncelikle tema yahut eklentilerden hangisinin sıkıntıya sebebiyet verdiğini belirlemek olacak.

Üstte bahsettiğimiz biçimde bu defa wp-content klasörü içerisinde buluna plugins dosyasının adının plugins1 olarak değiştirin. Böylece bütün eklentiler devre dışı kalmış olacak. Siteniz plugins belgesinin ismini değiştirdikten sonra çalışmaya başladıysa, plugins1 klasörünün adının plugins yapıp akabinde bütün eklentileri wp-admin panelinizden tek tek aktifleştirerek gerçekte hangi eklentinin sıkıntılı olduğunu bulabilirsiniz.

Bütün bunlara karşın devam eden bir yanılgı varsa hosting firmanız ile bağlantıya geçin.

Eklenti yahut tema ile ilgili bir eza yaşamıyorsanız:

Üstte anlattıklarımızı uygulamanıza karşın dert hala devam ediyorsa aşağıdaki anlatacağımız formülü uygulamanız büyük ihtimalle kesin bir sonuç verecektir.

Sorun oluşturan eklentiyi devre dışı bırakarak adres satırınıza /wp-admin/options.php yazın ve ilgili sayfaya erişin.

Sonrasında CTRL+F yaparak aşağıdaki tabirleri tek tek aratın:

schema-ActionScheduler_LoggerSchema
schema-ActionScheduler_StoreSchema

ve şayet varsa aşağıdaki terimi de aratın:

action_scheduler_migration_status

yanlarında bulunan bedelleri silin yani boş bırakın ve sayfayı kaydedin.

Sorun veren eklenti/temayı tekrar çalıştırdığınızda sorunun ortadan tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

Web Sitenizde Kritik Bir Kusur Oluştu Sonrasında Yapılacaklar

Sorun veren eklentiyi tespit ettiniz ve devre dışı bırakarak bu eklentiyi artık kulanım dışı bırakmış oluyorsunuz. Bu eklenti işinize yarayan bir eklenti ise devre dışı kalması sitenizin işleyişini aksatıyorsa düşük bir versiyonunu (yani aktüel olmayan) kullanmanız gerekecektir.

Bunun için eklentinin dış sayfasına gidiyoruz. Örneğimizde WP Mail SMTP eklentisi üzerinden gideceğiz.

Siz de Google’a sıkıntılı eklentinin ismini yazıp resmi WordPress sayfasına ulaşın.

Burada Gelişmiş Görünüm bağlantısına tıklıyoruz.

Sonrasında sayfanın en sonuna inerek Lütfen indirmek için belli bir sürümü seçin. kısmının altında en yeni olandan bir evvelki versiyonu bilgisayarımıza indiriyoruz.

hizlipro.net

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası l ÇÖZÜM BENZER İÇERİKLER
Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası l ÇÖZÜM YAPILAN YORUMLAR
Azerbaijani AZ English EN French FR German DE Russian RU Turkish TR