Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

WordPress Bakım Modu Hatası l ÇÖZÜMÜ

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

WordPress Bakım Modu Hatası ve Çözümü bu makalemizin konusu olacak. WordPress tabanlı sitenize girmeye çalışırken ‘Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.’ yani anlamı şu; Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin hatası mı alıyorsunuz. O halde sizler için hazırladığımız bu kılavuzuizleyerek ederek, ‘Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.’ hatasının nedennini öğrenebilir ve aşağıdaki bölümde yer alan yöntemleri uygulayarak kolay bir şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

Türkçe Çevirisi şöyle; “planlanmış bakım modu” olarak çevirebileceğimiz bu durum teknik sorun olarak bir hatadan daha çok aslında bir uyardır. Bu hata genellik ile WordPress sitelerdeki eklenti ve ya temalar güncellenirken ortaya çıkmakta.

Normal prosedür şöyle WordPress’in güncelleme işlemi esnasında gerekli güncelleme dosyalarını sunucuya indirmesi ve açması ile yüklemesi ile sona erer. Tüm bu süreçlerde devam ederken WordPress sitenizi bakım Moduna alır ve “Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute. ” yani Zamanlanmış bakım dolayısı ile site uygun değil birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin uyarısı ortaya çıkarması ile beraber. Bu uyarı, sitedenizde planlı bir bakımın yapıldığını ve bu yüzden kısa bir süre kullanım dışı olduğunun anlamına gelir.

WordPress alt yapısı, bakım modu bildirimini oluşturabilmek için, web sitenizin ana dizin klasöründe ( public_html ) geçici bir .maintenance yani .bakım Dosyası oluşturmakta. Güncelleme sırasında her şey normal bir biçimde ilerlediğinde, bu bildirim yalnızca birkaç saniye boyunca gelir. Başarılı bir güncelleme işleminin ardından ise bakım modunu devre dışı bırakmak için .Maintenance isimli .bakım dosyası wordpress sistemi tarafından otomatik olarak silmekte.

Fakat kimi zaman sitenizin barındırıldığı hosting (sunucu) hizmetinde oluşan bir  hata yüzünden WordPress sitenizin kök ana dizinde (public_html) .maintenance dosyası silinemez. Bu durumda, WordPress siteniz bakım modunda kalır ve ilgili dosya otomatik şekilde silinmediği için, “Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute. ” uyarısı ise gösterilmeye devam eder. Bu problem devam ettiği sürece sitenize erişem sağlayamazsınız ve bu sorunu çözmek için hosting ( sunucu ) üzerinden elle müdahele etmeniz şart olur.

WordPress Bakım Modu Hatası Problemi Nasıl Çözülür?

Zamanlanmış bakım dolayısı ile site uygun değil birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin ‘Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.’ hatasının ana temel çözümü, FTP veya Cpanel/Plask kullanılarak sitenin kök ( public_html ) dizininde yer alan .maintenance dosyasının silinmesidir. Şayet .maintenance dosyasını WordPress kök dizininizde bulamazsanız, FTP veya Cpanel/Plask istemcinizin gizli dosyaları gösterdiğinden emin olun. Eğer Filezilla veya winscep kullanıyorsanız, bunu menü çubuğundan Sunucu » Gizli dosyalar görüntülensin seçeneği ile gerçekleştirebilirsiniz.


.maintenance dosyası kaldırıldıktan sonra siteniz bakım modundan çıkar ve ilgili uyarı artık gösterilmez. Şayet FTP veya Cpanel/Plask’i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, Cpanel üzerinden dosyalarınıza erişebilir ve burdan da aynı şekilde ilgili dosyayı silerek, hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

FTP veya Cpanel/Plask konusunda bilginiz kısıtlıysa ve wp-admin paneline erişim sağlayabiliyorsunuz, File Manager eklentisini ekleyip, panel üzerindeki dosyalarınıza erişip gerekli işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

WordPress Bakım Modu Hatasının Sebepleri Nelerdir?

“Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.” hatası, sitenin barındırıldığı hosting yada sunucunun ağır ve düşük güçte bir işlemciye sahip olmasından kaynaklanır. Bu tarz hatalarla karşılaşmamak için wordpress için özel olarak optimize edilmiş bir hosting öneririz.

Ayrıca sitenize yapılacak olan hız optimizasyonu sayesinde hosting firmanızın size sağlamış olduğu kısıtlı olanakları en verimli biçimde kullanabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için WordPress Hızlandırma sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.

Şu an için daha yüksek bir sunucu ya da hosting (sunucu) planına geçmek bütçeniz için uygun değil ise, eklenti ve tema güncellemelerinizi tek tek yapmanızı öneririz.

EK ÖNLEM VE ÇÖZÜMLER

WordPress Bakım Modu Hatasını Çözmek İçin Yapılabilecek Diğer İşlemler

Şayet yukarda yaptığınız işlemlere rağmen internet sitenizde çıkan “Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute. ” hatasına bir çözüm sağlayamadıysanız aşağıda belirtilen ek adımları takip edebilirsiniz.

WordPress, yukardaki güncelleme ve düzeltme işlemi sonrasında hala bakım modunda kalıyorsa ise, WordPress klasörünüzde bulunan wp-activate.php dosyasını güncelleme yapmanız gerekir. Bu dosyaya, .Maintenance dosyasına ise bulduğunuz ve sildiğiniz aynı yerden ulaşabilirsiniz.

Dosyayı hosting şirketinizin sağlamış olduğu panelde yer alan dosya yöneticisini kullanarak ya da FTP veya Cpanel/Plask üzerinden bilgisayarınıza indirmeniz, ardından, aşağıda belirtilen kodu bulup ‘true’ kısmını ‘false’ olarak değiştirmeniz gerekiyor.

hizlipro.net Kod ♡ ♥

define ('WP_INSTALLING', true)

Değiştirdikten sonra şu biçimde gözükecektir:

hizlipro.net Kod ♡ ♥

define ('WP_INSTALLING', false)

 

Bundan sonra değişiklikleri kaydetmeniz ve dosyayı FTP veya Cpanel/Plask kullanarak ya da hosting (sunucu)paneliniz üzerinden aldığınız yere geri eklemeniz gerekiyor.

WordPress Bakım Modu Hatasını Düzelttikten Sonra Sitem Bozuldu. Nasıl Düzeltebilirim?

Tamamlanmamış ya da yarıda kesilmiş bir güncelleme, sitenizde çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Eğer böyle bir problemle karşılaşırsanız yapmanız gerekli olan FTP veya Cpanel/Plask ya da dosya yöneticisini kullanarak tüm WordPress eklentilerini eklenti yolu public_html/wp-content/plugins  Plugins‘i geçici olarak devre dışı bırakmaktır.

Ardından, hangi eklentinin ilgili soruna neden olduğunu görmek için WordPress kontrol panelinize giriş yapmanız ve her defasında bir eklentiyi etkinleştirip sitenizi kontrol edin. Sorunlu eklentiyi tespit ettikten sonra güncellemeyi manuel olarak yapabilir ya da eklentiyi silip sıfırdan yükleyebilirsiniz.

Eğer Üst Kısımdaki Makalemiz ile Yapamadı iseniz Alt Kısımdaki Videoyu İzleyin

hizlipro.net

WordPress Bakım Modu Hatası l ÇÖZÜMÜ BENZER İÇERİKLER
WordPress Bakım Modu Hatası l ÇÖZÜMÜ YAPILAN YORUMLAR
Azerbaijani AZ English EN French FR German DE Russian RU Turkish TR