Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır ?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

WordPress alt yapısını kullanan bir çok kişi SEO ayarlamaları için YOAST SEO eklentisini kullanmaktadır. Peki ama kullandığınız yapı ayarları doğru mu?

ÖNEMLİ NOT: YOAST SEO Ayarlarına başlamadan önce WordPress wp-admin panelinizden Ayarlar/Kalıcı bağlantılar ayarlarınızı mutlaka yapılandırın. Yapılandırma ekranında “Yazı ismi” kısmını seçip Değişiklikleri Kaydet Tıklayın.  (siteadresi.com/ornek-yazi/) gibi olucak.

Üç temel adımdan oluşan bu anlatımımız ana başlıkları; Yoast SEO Ayarları, anahtar kelime seçimi ve içeriğin ayarlanması olarak anlatacağız.

Bu büyük YOAST SEO rehberi için henüz bu eklenti sizde kurulu değilse Eklentiler > Yeni ekle bölümüne gelerek arama kısmına > YOAST SEO yazarak eklentiyi kurun ve Etkinleştirin.

Yoast SEO Eklentisini kurduktan WordPress wp-admin sayfanızda sol tarafta göreceğiniz SEO kısmının altında bulunan Genel bağlantısını tıklayarak Başlangıç ayarlarına gelin.

İlk SEO yapılandırması hemen altında bulunan yapılandırma sihirbazı bağlantısına tıklayın.

Her yaptığımız adım ile siteniz ile ilgili bilgileri girerek başarılı bir şekilde kurulum sağlyacağız. Yedi adım ile yani Öğrenmeye devam edin sayfasına geldiğinizde sayfanın altında bulunan Sonraki bağlantısına tıklayın ve son sayfaya gelin.

Yapılandırma sihirbazını bitirdikten sonra Kapat bağlantısıyla wordpress wp-admin ekranınıza geri dönün. İşte bu kadar! İşimiz bitti mi peki? -Hayır. Asıl işimiz şimdi başlıyor.

Buraya kadar yaptığı mız sitemiz için genel ayarları oluşturmaktı yalnızca.

Not: Eğer emin olmadığınız yahut yanlış yaptığı nız ayarlamalar var ise merak etmeyin; SEO settings configured altında buterran reopen the configuration wizard bağlantısını tıklaytnarak ayarlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Evechain artık ön bilgiaaveirmeleri yaptıktan sonra Yoast SEO Ayarlarını adım adım ayarlama kısmına geçebiliriz.

Arama Görünürlüğü – Yoast SEO

Arama görünürlüğü ayarlarında Google ve öbür arama motorlarında sayfalarınızın genel itibari ile nasıl olarak görülebileceğini ayarlayabilirsiniz.

Örneği̇n başlık ayracı kısmında, başlık ayracı olarak kullanmak arzu ettiğiniz sembolü seçin. Bu, başlık ve site adınız arasında görüntülenecektir. Semboller, arama sonuçlarında gösterilecekleri boyutta gösterilir. Sitemizin ana sayfası Google ve diğer arama motorlarında şu şekilde gözükmekte “Hızlı WordPress | WordPress Konusunda Profesyonel | SEO”

Genel ayarlar kısmında buterran “Meta description” alanına bir şey yazmanıza gerek yok. Her sayfa için ayrı olarak nasıl yapılacağını yazının devamında anlatacağız.

Knowledge Graph & Schema.org

Kişisel bir blog veya işletme sahibi misiniz? Sitenizin arama motorlarında yüksek sıralarda yer almasını istiyorsanız bu ayarları muhakkak yapmalısınız.

Şayet bir işletme sahibiyseniz “Organization” kısmını seçin. Organization name kısmına şirketinizin ismini, Organization logo kısmına ise logosunu koyun. Halihazırda kullanmakta olduğunuz bir logonuz varsa Görsel yükle ye tıklayıp, açılan pencereden Ortam Kütüphanesi ne tıklayın ve logonuzu bulun.

Şayet ferdî bir site veya blog sahibiyseniz Kişi‘yi seçin. Personal Info kısmından kullanıcı isminizi seçin ve varsa Person logo / avatar kısmından ilgili ayarlamaları Görsel yükle, açılan pencereden Ortam Kütüphanesi ne tıklayın ve logo/avatarınızı bulun.

Değişiklikleri kaydet butonu ile yapmış olduğunuz ayarları kaydedin.

İçerik çeşitleri

Bu sayfadaki ayarlar, sahip olduğunuz her türlü içerik için varsayılan arama görünümünün ne olacağını belirlenmesine müsaade verir. Arama sonuçlarında hangi içerik tiplerinin görüneceğini ve bunların varsayılan açıklamasının ne olacağını seçebilirsiniz.

Post Ayarları

WordPress tabanlı sitelerde iki farklı sayfa yapılanması bulunmaktadır. Bunlardan biri post ismiyle bilinen “blog” yazılarıdır. Yani şu an okumakta olduğunuz bu yazı “post” ismi altında hazırlanmış olup her ne kadar olağan bir websitesi sayfası olarak gözükse de aslında bir blog yazısıdır. WordPress’in hoşluğu bu türlü bir şey.

Şayet sitenizde tertipli olarak yayımladığınız blog yazıları  varsa, Yazılar arama sonuçlarında gösterilsin mi? seçeneğini olarak seçiyoruz. Şayet blog sayfanız yoksaHayır olarak seçin. Date in Google Preview yani yayımlanan blog yazılarınız için arama sonuçlarında tarih gösterilsin mi? Arama sonuçlarında yeni tarihli yazılar eski tarihli yazılara nazaran ziyaretçiler tarafından daha çok ziyaret edilmektedir. Şayet yazmış olduğunuz blog yazıları yeni hususları içermiyorsa bu seçeneği “Hayır” olarak seçebilirsiniz. Sistemli blog yazılarınız varsa bu seçeneği “Evet” yapın. Böylece yayımladığınız yazıların yanında Google arama sonuçlarında yayımlandığı tarih çıkacak.

Yoast SEO meta kutusu

WordPress içinde bulunan kimi premium yani fiyatlı temaların kendi SEO ayarları bulunmaktadır. Şayet kullanmakta olduğunuz temaya özel olan SEO ayarlarını kullanmak istiyorsanız bu kısmı “hayır” olarak seçebilirsiniz.

Önemli; Birebir anda hem Yoast SEO hem de temanızın özel SEO ayarlarını kullanmanızın olumsuz sonuçları olacaktır. O yüzden ya temanızın SEO ayarlarını kullanın ya da Yoast SEO Ayarları ile devam edin.

Sayfa Ayarları

Ana sayfanız, irtibat sayfanız, eserlerinizin bulunduğu vb. sayfalar wordpress tabanlı sitelerde başka olarak yer almaktadır.

Sayfa URL’leri için ayarlar kısmından Sayfalar arama sonuçlarında gösterilsin mi? “Evet” olarak ayarlayın. Date in Google Preview yani sayfalarınız için tarih gösterilsin seçeneğini “Gizle” yapabilirsiniz. Bizce bu sabit sayfaların arama sonuçlarında tarihlerinin olması pek gerekli değil.

Devam ediyoruz; Yoast SEO meta kutusu için Göster diyerek, öbür ayarları olduğu üzere bırakıp Değişikleri kaydet butonu ile devam edin.

Yoast SEO Ayarları – Ortam

Medyayı (örneğin bir fotoğraf yahut video) WordPress’e yüklediğinizde, sadece medyayı kaydetmez, bunun için ek bir URL oluşturur. Bu oluşturulan sayfaların arama sonuçlarında yer almasına hiç gerek yok. Bu nedenle, bu ek URL’leri hiç kullanılmadığı için, bunları devre dışı bırakmak ve bunları medya öğesinin kendisine yönlendirmek daha güzeldir.

Yoast SEO eklentisinin önerdiği gibi Evet seçeneğini seçerek  Değişiklikleri kaydet butonu ile bir sonraki sekme yani Kategoriler sekmesine devam edin.

YOAST SEO Kategori Ayarları

Sitenizde blog yazılarınız varsa bu yazıları kesinlikle bir kategori altında yayımlıyorsunuzdur. Mesela bu yazı WordPress ile alakalı “SEO” kategorisinde yayımlandı.

Kategoriler arama sonuçlarında gösterilsin mi? Görseldeki gibi Evet ve Göster diyerek bir alta geçin.

Etiketler (post-tag)

Uzun müddettir Google ve başka arama motorları yazılarda yahut sayfalarda olan etiketleri dikkate almıyor. Lakin yeniden de eski alışkanlıkları olan birisiyseniz “Evet” seçeneğini seçebilirsiniz. Tavsiyemiz “Hayır” olması tarafında.

 

Biçimler (post_format)

Bu kısımda Faal ve Evet yaparak süratlice öteki kısma geçin.

Yoast SEO Kategori kontakları

En kıymetli ayarlardan bir tanesi de bu kısım.

WordPress’te Kategorileri URLleri çoğunlukla /category/ halinde bir ön ek içerir. Bu seçenek sadece kategoriler için bu ön eki kaldırmaya fayda.

Yani daha anlaşılabilir bir lisan ile söz edelim: Farkettiyseniz şu an okumakta olduğunuz bu yazının kategorisi “SEO” olmasına karşın adres çubuğunda yazmıyor. Şayet ayarlar kısmında “Tut” derseniz siteniziadresi.com/kategori-ismi/yazı-başlığı formunda bir sayfa adresiniz olacak. Şayet “Kaldır” derseniz sitenizinadresi.com/yazı-başlığı formunda olacak. Tecrübelerimize nazaran her iki ayarın arama motorları üzerinde artıları eksileri var. Karar sizin.

YOAST SEO Ayarları – Arşivler

Google ve öbür arama motorları 30 gün geçtikten sonra yazıları eski olarak belirler ve sonuçlarda ona nazaran göstermeye başlar. O yüzden bu ayarları büsbütün etkisiz yapıp, değişiklileri kaydederek devam edin.

Yoast SEO Temas haritası ayarları

Birbirine temaslı bir hiyerarşi içerinde yayımladığınız içerikleriniz varsa Dolanım menüsünü etkinleştir kısmını Faal yapın. Sirkülasyon irtibatları ortasındaki ayraç ve öbür ayarları görseldeki yaparak devam edin.

Sitenizde aktif olarak kullandığınız blog sayfalarınız varsa ek olarak Blog sayfasını göster formunda ayarlar çıkacaktır. Blog sayfalarınız olduğu halde burada bir ayar gözükmüyorsa Wp-Admin sayfanızdan Ayarlar/Okuma kısmına geçiş yapın. Ana Sayfa ve Blog sayfanızı seçerek Değişikleri kaydet butonuyla kaydedin. Herşey yolunda gittiyse artık blog ayarlarınız faal olacaktır.

Yoast SEO RSS beslemesi ayarları

Bu özellik, otomatik olarak RSS beslemelerinize içerik eklemek için kullanılır, daha ayrıntıya girmek gerekirse, bu, blogunuza yazılarınıza kontaklar ekleyerek, arama motorları index robotlarının otomatik olarak irtibat vermelerini sağlar. Bu sayede arama motorları gerçek içeriğin orjinal kaynağını daha yeterli tespit edebilirler.

Yani özetle bu özellik sayesinde orjinal içeriğinizin google müdafaası sağlanmış olacaktır. Yazılarınızı kopyala/yapıştır sistemiyle kendi sitelerinde yayımlayanlara karşı olağanüstü bir tedbir. Beslemedeki her yazıdan evvel eklenecek içerik kısmına site adresinizi yazabilirsiniz.

Yoast SEO için Arama Görünürlüğü ayarlarını tamamladık. Artık Genel ayarlar kısmına bakalım.

Yoast SEO Genel Ayarlar

WordPress admin panelinizde sol tarafta buluna SEO menüsünden Genel kısmına tıklayın.

Başlangıç kısmından siteniz için bir ikaz varsa göreceksiniz. Herşey yolundaysa SEO settings configured biçiminde bir ihtar sizi karşılayacak. Özellikler sekmesine tıklayarak devam edin.

Yoast SEO eklentisi, sitenizin SEO ayarlarını kusursuz olarak yapabilmeniz için şahane özellikler barındırmakta. Açık/Kapalı halinde kolay ayarlamarla bu özellikleri sıkıntısızca kullanabilirsiniz.

SEO tahlili

SEO tahlili, metninizin SEO ahengini düzgünleştirmek için teklifler sunar.

Okunabilirlik tahlili

Okunabilirlik tahlili, metninizi yapısal ve biçimsel olarak geliştirecek teklifler sunar.

Köşe taşı içeriği (Cornerstone)

Emek harcayarak hazırladığınız blog yazılarınız için bu özelliği kullanabilirsiniz. Çoklukla 1000 (bin) söz ve üstü olan ve görsellerle desteklenmiş yazılarınız için bu özelliği kullanabilirsiniz. Tam olarak bu özelliğin nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı bilgiyi yazının sonlarına hakikat sizinle paylaşacağız, okumaya devam edin.

Metin irtibatı sayacı

Yazı temas sayacı, site yapısını güzelleştirmeye yardımcı olur.

XML site haritaları

Yoast SEO tarafından oluşturulan XML site haritalarını aktifleştirin.

Ryte entegrasyonu

Sitenizin arama motorları tarafından sıkıntısızca indexlenebilirliğini denetim eden bir ayar. Rastgele bir sorun olmasında size durum ile ilgili haber veriyor.

İdare çubuğu menüsü
Wordpress admin çubuğunda Yoast SEO durum gösterir. Bir sorun yahut bilgilendirme olduğu vakit sizi uyarır.

Güvenlik: müellifler için gelişmiş ayarları gizle
Şayet sitenizde içerik yayınlayan ve admin hesabı olmayan kullanıcılar varsa, yazı ve sayfa ayarlarını değiştirmemeleri konusunda tedbir alabilirsiniz. Böylece yalnızca admin yetkisi olan kullacılar sayfa ve yazılarda esaslı değişiklikler yapabilir.

REST API: Head endpoint
Yazı ve sayfalarda ayarlamalar yaparken sizi yönlendiren ihtarlar çıkar.

Bütün bu ayarları AÇIK yaparak değişiklikleri kaydedin.

Web Yöneticisi Araçları

Baidu, Bing, Google ve Yandex arama motorlarının webmaster panellerine erişmek için gerekli olan doğrulama kodlarını buraya girerek sitenizi entegre edebilirsiniz.

Yoast SEO Sosyal Ayarları

Arama motorlarının hangi toplumsal profillerin bu site ile temaslı olduğunu anlayabilmeleri için, sitenizin toplumsal profillerini aşağıdaki alana giriniz

 

Facebook ayarları
Sitenizden bir ilişki paylaşıldığında Facebook’un ve başka toplumsal medya ortamlarında ön izleme görseli ve metin alıntısı eklemesini istiyorsanız bu özelliği aktifleştirin.

Twitter ayarları
Birebir facebook üzere içeriklerinizi Twitter üzerinden paylaştığınızda ön izleme görseli ve metin alıntısı eklemesini istiyorsanız bu özelliği aktifleştirin.

Pinterest ayarları
Facebook ve Twitter üzere içeriklerinizi tıpkı vakitte Pinterest üzerinden paylaşıyorsanız Pinterest onayınızı alın ve bu özellikleri aktifleştirin.

Evet, buraya kadar anlattıklarımızı gereksinimlerinize nazaran adım adım ayarladıysanız, içeriklerinizin kusursuz bir SEO ayarına artık bir adım uzaklıktasınız.

Yoast SEO İçerik Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu yazımızın üzerinden ayrıntılı Yoast SEO ayarlarına devam edelim.

Yazımızı sizler için hazırlarken şu okuduğunuz paragrafa kadar farklı bütün ayrıntılarıyla yani odak söz, söz tekrarı, toplam söz sayısı vb öbür etmenleri göz önünde bulundurarak yazdık. Yazımızı bir blog sayfası olacak formda (post) wordpress içine yerleştirdiğimizde şu halde yönergelerle karşılaştık.

Yazımız tam olarak yayımlanmadan çabucak evvel görselleri ve başka linkleri eklemediğimiz için 3 adet kırmızı ihtar ve şimdi paragraf şemamızı yani H1, H2 H3 gibi tam olarak oluşturmadığımız için okunabilirlik uyarısı ile karşılaştık.

Artık bunları tek tek düzelterek, SEO açısından kusursuz bir noktaya ulaşalım.

Yoast SEO Google Preview

Öncelikle sitemiz arama motorlarında nasıl gözükecek bunu ayarlayalım. Siteniz için hazırlamış olduğunuz sayfa/yazının en altında Yoast Ayarlarını göreceksiniz.Göremiyorsanız sayfanızı en aşağı kaydırdığınızdan emin oldun.

Aşağıda yer alan görselde şu an okumakta olduğunuz yazı için yapmış olduğumuz ayarlar yer almakta. Yazımızın başlığı aslında Odak Anahtar sözümüz olan Yoast SEO Ayarları.

Tekrar görselde görmekte olduğunuz Google Preview kısmında sitemizin Google ve aslında başka arama motorlarında nasıl görüneceğini görmekteyiz. Yazı içeriğimizde ve yazı başlığımızda kullandığımız sözler siyah olarak gözüküyor.

Şu ana kadar yaptıklarımız:

1- Yazımıza eklediğimiz görsellere alternatif metin ekledik. Ancak Yoast her görselin altına alternatif metin eklemenizi önermiyor. O yüzden siz de kendi yazınızı ayarlarken bunu göz önünde bulundurun.
2- Bu yazımızdan dışarıya giden bir temas ekledik. Olağan ki de bu temas Yoast Eklentisinin sayfası oldu.
3- Bu yazıdan, sitemiz içinde bulunan öteki yazılara ve bağlantı (henüz bağlantıya ilişki vermedik, yazı sonuna ekleyeceğiz) irtibatlar ekledik.
4- H1, H2 ve H3 başlıklarını kullandık, uzun paragraflar yapmamaya ihtimam gösterdik.
5- Sayfamıza görselleri ekleyip, başlık ve öbür ayarlamaları yaptıktan sonra uygun bir sonuca ulaştık. Görseller için aldığımız ihtarları düzeltmek için, Ortam Kütüphanesine eklediğimiz görsellerin “Alternatif metin” kısmına başlığımız ile alakalı sözler ekledik. Örneğin birinci görsel için odak sözümüz ve tıpkı vakitte yazının başlığı olan Yoast SEO ayarları kelimesini ekledik. Ve sonuç:

 

Köşe taşı (Cornerstone) İçerik

Yazımızın başlarında size Köşe taşı yani Cornerstone içerikten bahsetmiştik. Toplamda 2.000 den fazla söze sahip bu dev rehberimiz mutlaka köşe taşı içeriği olmayı hak ediyor. Şayet sizinde yazdığınız yazıların içerikleri büsbütün size aitse ve söz sayısı bin (1000) sözden fazlaysa size de bu seçeneği işaretlemenizi öneririz.

Bu yazımıda sizler için Yoast SEO ayarlarını ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık. Umarız bu rehberi elinizin altında her daim bulundurur ve internet alemine olağanüstü içerikler kazandırırsınız.

hizlipro.net

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır ? BENZER İÇERİKLER
Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır ? YAPILAN YORUMLAR
Azerbaijani AZ English EN French FR German DE Russian RU Turkish TR